Ekologiczne budownictwo

szamba betonowe

Ekologiczne budownictwo

Od dłuższego czasu jesteśmy zasypywani hasłami bez liku, których główna idea skupia się wokół słowa „ekologia”.  Zagościła we wnętrzach otulając swą zielenią nasze ściany, na rynku produkty i kosmetyki opatrzone są swą naturalnością, nieustannie proponuje się nam ekologiczny styl życia. Utarło się nawet pojęcie „zielonego budownictwa”, a posiadanie ekologicznych domów jednorodzinnych stało się po prostu modne. Takie domy budowane są najczęściej pod miastem, gdzie nie ma przyłącza do kanalizacji. Dlatego wiele osób staje przed wyborem czy postawić na szamba betonowe czy też przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jak wybudować ekologiczny dom jednorodzinny

Obecnie popularnością cieszą się  domy budowane w technologii szkieletu drewnianego, przy wykorzystaniu prefabrykatów, które umożliwiają szybki montaż, skracając tym samym  czas realizacji nawet do 3 miesięcy. Ponadto obiekty opatrzone etykieta ekologii są zdrowsze dla ich użytkowników. Innowacyjne rozwiązania pozwalają także na znaczne obniżenie złego wpływu na środowisko naturalne. Nowoczesne budynki budowane są tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w naturę.

Oszczędności

Nieustannie rosnące koszty ogrzania domów jednorodzinnych skłaniają do zastanowienia się nad tzw. zielonymi inwestycjami. Wskazane jest uwzględnienie energooszczędności budynku już w projekcie. Niezbędnym elementem jest nie tylko lokalizacja budynku na działce, ale jego kształt, układ pomieszczeń, a także użycie do budowy materiałów naturalnego pochodzenia. Dzięki temu straty ciepła będą mniejsze, a jego eksploatacja tańsza. Obniżenie kosztów utrzymania w domach ekologicznych może sięgać wartości 25-50% zużycia energii i 40% zużycia wody.

Przykłady ekologicznych budynków

szamba betonowePrzykładem ekologicznego budownictwa jest Adobe Brick Building lub też ekologiczny biurowiec świata we francuskim Dijon, przepełniony przyjazną środowisku technologią.

W celu promowania idei ekologicznego budownictwa wprowadzono system certyfikacji dla inwestycji będącego przykładem architektury zrównoważonego rozwoju LEED. Jego posiadanie to dowód na to, ze dany obiekt może oficjalnie być przypieczętowany „zielonym budynkiem”. W praktyce nie jest to łatwe, bowiem dom jednorodzinny powinien być poddany ocenie Rady Zielonego Budownictwa pod względem sześciu kryteriów, takich jak: czy obiekt jest bezpieczny dla środowiska, wydajność zużycia wody, zużycie energii, materiały i zasoby naturalne, proekologiczność wnętrza obiektu oraz innowacyjność i rozwiązania projektowe. W Polsce biurowiec Deloitte House  czy Deutsche Bank PBC w Warszawie może poszczycić się tym tytułem.

Szamba betonowe

Dodatkowo swój ekologiczny dom można rozbudować o zbiornik na deszczówkę w postaci szamba betonowego. To właśnie takie zbiorniki betonowe są ekologiczne i długotrwałe. Szamba betonowe są 100 % szczelne oraz odporne na czynniki zewnętrzne. Właśnie te walory są decydujące dla środowiska. Beton użyty do produkcji szamba nie wpływa negatywnie na glebę bo nie wydziela szkodliwych związków chemicznych do niej.