Szamba betonowe Busko-Zdrój – materiał z jakiego są wykonane

szamba betonowe busko-zdrój

Najistotniejszą cechą jaką powinny spełniać szamba betonowe Busko-Zdrój to 100% szczelność. By to zapewnić producenci powinni używać najlepszego betonu.

Co to jest beton wodoszczelny?

Beton może osiągnąć wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, chroniąca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Miedzy innymi poprzez odpowiedni dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu.

szamba betonowe busko-zdrójBeton wodoszczelny – technologia

Wodoszczelność to cecha betonu która sprawia, że otrzymuje on zdolność ochrony przed przepływem wody. Wodoszczelność można osiągnąć kilkoma sposobami, lub łącząc kilka technik w jednym. Otóż w celu uzyskania wodoszczelności należy przede wszystkim odpowiednio dobrać proporcje wody do cementu.

Beton wodoszczelny uzyskuje się ponadto poprzez stosowanie skrupulatnie dobranych domieszek do betonu oraz przy wykorzystaniu impregnatu do betonu – to klasyczna  chemia budowlana. Ponadto chcąc uzyskać wodoszczelność należy używać kruszywa o różnych grubościach ziaren. Czasem stosuje się także hydrolizację

Kruszywa (piasek, żwir) o różnej grubości używa się w celu wyeliminowania wolnych przestrzeni. Chodzi tu o to, aby w betonie była jak najmniejsza ilość wolnych miejsc. Kruszywo o różnych rozmiarach uzupełnia się wzajemnie, a puste miejsca wypełniają się. Jeśli chodzi o proporcje wody do cementu – tutaj też istnieje ściśle określony stosunek tych dwóch składników. Według obecnej wiedzy stosunek wody do cementu nie może przekraczać wartości 0,55. Stosunkowo niewielka ilość wody powoduje, że podczas wiązania betonu nie powstają kanaliki kapilarne.

Dodatki do betonu wodoszczelnego

Mnogość dodatków i domieszek do betonu pozwala uzyskać optymalne właściwości mieszanki betonowej, a nie tylko wodoszczelności. Na rynku mamy dodatki do betonu które pozwolą na poprawę lepkości mieszanki betonowej, mrozoodporności czy przyspieszające wiązanie oraz poprawiające wytrzymałość na ściskanie.

Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej szczelny beton nie da 100% zabezpieczenia przed przesiąknięciem, szczególnie jeśli konstrukcja będzie stale narażona na kontakt z wodą. W celu dodatkowej ochrony można również zastosować masy hydroizolacyjne.

Takie masy stosowane są właśnie przez firmy produkujące szamba betonowe. Zbiorniki zabezpieczane są dodatkowo od zewnątrz masą bitumiczną. Szamba betonowe Busko-Zdrój to zbiorniki z najlepszego betonu, zbezpieczone od zewnątrz.