Drenaż działki

szamba betonowe

Woda stojąca po ulewnych deszczach nie tylko podtapia rośliny, ale również sprawia trudności w użytkowaniu ogrodu. Jednym ze sposobów rozwiązania owego problemu jest uformowanie terenu, ale także wykonanie drenażu podziemnego lub powierzchniowego. Przy tej okazji można podpiąć zbiornik na deszczówkę. Najlepiej w tej roli sprawdzą się szamba betonowe.

Drenaż podziemny

Drenaż podziemny jest połączeniem drenów rur drenarskich, które wypełnione są żwirem i piaskiem. Ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody zgromadzonej na powierzchni działki do rur drenarskich, która następnie kieruje się w stronę odbiornika – rowu melioracyjnego, rzeki, kanalizacji deszczowej lub zbudowanych układów chłonnych. Drenaż możemy umieścić nieopodal twardych nawierzchni.

Drenaż systematyczny

Istnieje wiele rodzajów drenażu podziemnego. Jednym z nich jest drenaż systematyczny, który najczęściej wykorzystuje się w ogrodach. Dzięki niemu unikniemy powstawaniu kałuż. Ciąg rur drenarskich podłączamy do sączek, które odprowadzają wodę z terenu.  Na początku i na końcu zbieracza umieszczamy studzienkę, służącą ku odpowietrzaniu układu i płukaniu zbieracza.

szamba betonoweDrenaż niesystematyczny

Drugi rodzaj to drenaż niesystematyczny, który jest niezbędny do odwadniania powierzchni nie przekraczającej 8 metrów. Nie jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem, a najlepiej sprawdza się na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej.

Drenaż powierzchniowy

Drenaż powierzchniowy to warstwa drenażu ułożona na powierzchni wzdłuż twardej nawierzchni. Warstwę drenażu tworzymy zastępując warstwy gruntu żwirek lub keramzytem. Po usunięciu warstwy gruntu sięgającej wartości 20–40 cm układamy geowłókninę, dzięki której zapobiegniemy mieszaniny warstwy drenażowej z gruntem rodzimym. Woda z utwardzonego podjazdu lub ścieżki ukształtowanej ze spadkiem gromadzi się w warstwie drenażowej i powoli wsiąka w grunt.

Zbiornik na deszczówkę – szamba betonowe

Najlepiej jako zbiornik na deszczówkę sprawdzają się szamba betonowe. Te zbiorniki na rynku są coraz popularniejsze. Swoją renomę zawdzięczają wytrzymałości oraz cenie. Szamba betonowe są jednymi z najtańszych zbiorników na wodę deszczową na rynku. Woda deszczowa idealnie nadaję się do mycia samochodu, ponieważ nie zostawia zacieków. Deszczówkę można wykorzystać również do podlewania ogrodu.

Zapisz