Bezpieczeństwo sieci firmowej

Bezpieczeństwo sieci

Uwarunkowania w sieci globalnej

Współcześnie zwyczajna zapora sieciowa nie wystarczy. Każda firma potrzebuje kompleksowej ochrony na każdej z 7 warstw modelu ISO OSI. Wtedy właściciel może być pewny, że jego firma jest zabezpieczona. Bezpieczeństwo sieci firmowej jest obecnie bardzo ważnym tematem przewijającym się w środowisku specjalistów od zabezpieczeń sieciowych. Najnowszym rozwiązaniem proponowanym przez specjalistów z dziedziny zabezpieczeń sieciowych jest UTM.
Stale rośnie ilość przedsiębiorców, którzy są świadomi niebezpieczeństw, na jakie są narażeni w sieci globalnej. Duże przedsiębiorstwa najczęściej posiadają dział IT, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo firmy i monitorowanie zagrożeń. Zadaniem informatyków pracujących w takim dziale jest również informowanie właścicielom i zarządom na jakie ataki i zagrożenia są narażeni oraz proponowanie rozwiązań zabezpieczających.

Niebezpieczeństwa czekające na przedsiębiorców nie dbających o bezpieczeństwo sieci firmowej

Bezpieczeństwo sieciWszystkie firmy niezależnie od wielkości może się stać ofiarą wirtualnych ataków. Słusznie jest gdy właściciele firm ufają i słuchają rad czy to zatrudnionych informatyków bądź firmy zewnętrznej opiekującej się ich przedsiębiorstwem. Naiwnym postępowaniem jest gdy ignoruje się rady specjalistów. W obecnych czasach każda firma narażona jest na ataki ze strony cyberprzestępców. W wirtualnym świecie łatwo paść ofiarą oszustów, gdy jest się nieświadomym właścicielem firmy. Prawie każdy ataków nie jest wymierzona w konkretną firmę. Cyberprzestępcy są nastawieni na szybki zysk. Szukają więc słabych punktów zabezpieczeń, skanując przy tym wszystkie możliwe drogi połączenia z internetem. Najłatwiejszym celem są dla nich ludzie nieświadomi czekających na nich zagrożeń. Różnymi sposobami cyberprzestępcy mogą dostać się do danych firmy. Ostatnio często dostają się poprzez korespondencję elektroniczną, podszywając się np. pod operatora komórkowego. Wystarczy, że ktoś otworzy załącznik z takiego sfałszowanego listu żeby firma padła ofiarą cyberprzestępców. Następstwa takiego ataku mogą być różne np. z konta bankowego firmy mogą zostać wyprowadzone pieniądze.
Współcześnie zabezpieczenia, które jeszcze kilka lat temu uchodziły za zaawansowane obecnie nie stanowią już przeszkody dla hackerów. Dlatego niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa wskazane jest inwestować w najnowsze i najbardziej zaawansowane zabezpieczenia sieci. Skutki zaniedbań w tym zakresie przez właściciela firmy mogą być dla jego działalności opłakane.

UTM firewall zapewni bezpieczeństwo sieci

Najnowszym produktem jaki pojawił się na rynku zabezpieczeń sieciowych są urządzenia klasy UTM . Te urządzenia są unowocześnieniem zwykłych firewalli, dzięki nim szybko wzrośnie bezpieczeństwo sieci firmowej. UTM firewall potrafią się zaadoptować w każdym przedsiębiorstwie. Te narzędzia mają mnóstwo udogodnień, które pozwalają na definiowanie polityk i reguł firewalla w oparciu o użytkownika bądź grupę pracowników. Administratorzy w prosty sposób mogą zarządzać uprawnieniami do zasobów sieciowych z podziałem na jednostki administracyjne. Urządzenia klasy UTM pozwalają takze generować raporty i statystyki z dokładnością do nazwanego użytkownika. Usprawnia to wyciąganie wniosków przydatnych w administracji. Dodatkowo urządzenia typu UTM zawierają w sobie wiele praktycznych mechanizmów. Te urządzenia rozbudowane są o moduły, które umożliwiają kontrolę na każdej warstwie modelu ISO OSI łącznie z ostatnią warstwą aplikacji.