Urządzenia UTM dla bezpieczeństwa informacji.

urządzenia utm

Urządzenia UTM

Obecnie prawie każdy prywatnie dysponuje komputer, tym bardziej w przedsiębiorstwach, nawet tych niewielkich znajdują się różnej objętości systemy IT. Komputery raczej dysponują dostęp do Internetu, co poza dodatkowymi szansami kreuje również wiele groźnych sytuacji. Systemy IT do zarządzania zasobami przedsiębiorstw ciągle ewoluują, stwarza to jednak pewne zagrożenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. Z tego powodu właśnie coraz częściej niezbędna staje się ochrona sieci firmowych. Produktem najnowszej generacji są urządzenia UTM zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa danych informatycznych firmy.

Na ogół słyszymy o cyberatakach na wielkie koncerny i duże znane marki, jednak coraz częściej ten komplikacja dotyka również mniejszych przedsiębiorców. Coraz chętniej cyberprzestępcy wybierają małe i średnie firmy, ponieważ właściciele i pracownicy przedsiębiorstw przekonani są, że tego typu komplikacje ich nie dotyczą.  Stosują systemy zabezpieczeń, które nie są wystarczające, ale sprawiają wrażenie, że firmowe dane są całkowicie bezpieczne.

Bezpieczeństwo sieci w wielu mniejszych przedsiębiorstwach opiera się jedynie o proste i popularne mechanizmy ochrony, jakimi są systemy antywirusowe, dedykowane funkcje konkretnych systemów operacyjnych czy tradycyjne firewalle.

Słabym punktem zabezpieczeń firmowych jest również stare, nieaktualizowane oprogramowanie. Nowe zagrożenia pojawiają się każdego dnia, ich twórcy wykrywają luki w systemach, które umożliwiają im dostanie się do środka. Natomiast nie, wszyscy wiedzą , że aktualizacje oprogramowania i systemów są bardzo istotne od strony bezpieczeństwa.

Firmy myślące serio o zabezpieczeniu swojej sieci powinny pomyśleć o rozwiązaniu całościowym opierającym się na identyfikacji tożsamości użytkowników. W tej chwili dostępne są już rozwiązania, które zabezpieczają sieć firmową niezależnie od miejsca działalności pracownika. Jest to ważna sprawa jeśli weźmiemy pod uwagę np. jednostki zamiejscowe, podróże służbowe czy prace w domu. Tym bardziej warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców, ponieważ najczęściej dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie.

Myśląc o bezpieczeństwie sieci firmowej pamiętajmy o odpowiednim dobraniu systemu do wymagań specyfiki funkcjonowania sieci w danym przedsiębiorstwie oraz jego aktualizacjach.

Powinniśmy zabezpieczyć sieć zarówno przez próbą nieautoryzowanego dostępu do treści internetowych, jak również ograniczyć pobierania zainfekowanych plików. Nieodzowne w tym kontekście jest utworzenie polityki bezpieczeństwa firmy. Wiele firm preferuje systemy osadzone poza ich infrastrukturą w innej lokalizacji. Coraz popularniejsze staje się wdrażanie w systemach bezpieczeństwa, wielofunkcyjnych sieci urządzeń, które łączą w sobie pojedyncze moduły.urządzenia utm

Przykładem takiego produktu jest UTM (Unified Threat Management), który zaręczy kompleksowe bezpieczeństwo sieci, niezależnie od jej wielkości. W obrębie jednej platformy sprzętowej skupione są różne moduły bezpieczeństwa, integrując wszystkie funkcjonalności z tożsamością użytkowników. Urządzenia utm dysponują rozszerzalną konstrukcję bezpieczeństwa i  technologię wielordzeniową co umożliwia dostosowanie zabezpieczeń również do przyszłych niebezpieczeństw.